Studentet Shqiptare

Barka e migrantėve tė shpėtuar, foto e vitit pėr Time

Shko poshtė

15122014

Mesazh 

Studenti-D@ri Barka e migrantėve tė shpėtuar, foto e vitit pėr Time
[You must be registered and logged in to see this image.]
Romė, 10 dhjetor 2014 - Edhe njė foto italiane ėshtė mes dhjetė tė pėrzgjedhurave nga Time pėr tė ilustruar vitin 2014.  Dėshmon njė shpėtim migrantėsh nė Kanalin e Sicilisė dhe ėshtė bėrė nė qershor nga Massimo Sestini.

“Ajo barkė e tejmbushur - shkruan e pėrjavshmja amerikane - ėshtė njė kompozim i jashtėzakonshėm, qė nė njė fotogramė tregon dėshpėrimin dhe rreziqet qė dhjetėra mijėra persona nga Lindja e Mesme dhe Afrika pėrjetojnė pėr tė gjetur njė jetė mė tė mirė nė Evropė”. Njė pėrpjekje qė pėr mijėra prej tyre pėrfundon me vdekjen nė det.

“Kam kaluar 12 ditė nė anijen Bergamini, njė nga ato tė pėrdorura gjatė operacionit Mare Nostrum pėr shpėtimin e e jetėve tė mijėra imigrantėve mes Maltės dhe Afrikės” tregon Sestini. “Nė tė vėrtetė doja tė bėja njė reportazh mbi kėta njerėz tė admirueshėm tė Marinės qė i kushtojnė kohėn e tyre shpėtimit tė kėtyre migrantėve tė dėshpėruar”.

“Njė ditė, gjatė patrullimit me njė helikopter, mbėrritėm mbi njė nga barkat e migrantėve. Ishin me qindra, 500 nė mos mė shumė, qė tundnin krahėt lart duke na thirrur. Mund tė dallosh dėshpėrimin e tyre por njėkohėsisht edhe lumturinė e tyre teksa kuptojnė se po shpėtohen. Nuk ėshtė diēka qė rastis ēdo ditė”.

[You must be registered and logged in to see this image.]
avatar
WebStaf
Webmaster
Webmaster

Male
Numri i postimeve : 67
Age : 32
Vendndodhja : Tirane
Profesioni : Ne pune
Respektimi i Regullores :
Reputation : 0
Registration date : 08/08/2012

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi