Studentet Shqiptare

Ndryshojne rregullat, shqiptarėt tani me viza 3-vjeēare pėr nė SHBA

Shko poshtė

19122014

Mesazh 

Studenti-D@ri Ndryshojne rregullat, shqiptarėt tani me viza 3-vjeēare pėr nė SHBA
Cdo shqiptar i cili do tė kualifikohet pėr marrjen e njė vize amerikane do ta ketė atė pėr njė periudhė 3-vjeēare. Gjatė njė interviste nė “Top Story”, ambasadori amerikan nė largim Alexander Arvizu u shpreh se nga dita e djeshme tė gjithė aplikantėt qė fitojnė njė vize tė disa kategorive tani do tė qėndrojnė nė SHBA pėr tre vite dhe jo njė sic ishte mė parė.

"Duke nisur nga sot, do tė doja shumė qė shefi i zyrės konsullore tė ishte kėtu, por ne kemi njė politik tė re qė do tė zbatohet. Deri mė sot shqiptarėt qė janė kualifikuar pėr vizat mė popullore, pra vizat B1, B2, vizat turistike, tė studentėve ose vizat e vlefshme pėr njė vit, nė ambasadė ne kemi punuar me Byronė e Ēėshtjeve Konsullore nė DASH pėr njė kohė tė gjatė nė mėnyrė qė tė pėrpiqeshim tė lehtėsonim kushtet e vlefshmėrisė sė vizave.Jam shumė i kėnaqur qė tė njoftoj se duke nisur nga sot, pėr ata shqiptarė qė kualifikohen pėr kėto viza, vlefshmėria e tyre tani do tė jetė tre vite dhe jo njė. Pra, nėse ju kualifikoheni do tė thotė qė viza do tė jetė e vlefshme pėr tre vjet. Njerėzit do tė kursejnė para, pasi nuk do t’i duhet tė aplikojnė ēdo vit, do tė kursejnė kohė, si dhe e shohin kėtė si njė zhvillim shumė pozitiv qė do tė lehtėsojė udhėtimet e ligjshme drejt Shteteve tė Bashkuara qė ne inkurajojmė. Sėrish njerėzit duhet tė kualifikohen pėr tė marrė vizėn dhe nė disa raste tė veēanta zyrtari konsullor mund tė ketė ende autoritetin qė ta kufizojė kohėzgjatjen e vizave, por pėr pjesėn mė tė madhe tė tyre do tė jetė 3-vjeēare.
Unė vėrtet shpresoj qė do tė vijė njė ditė qė kufizimet do tė lehtėsohen dhe hapi tjetėr do tė ishte ndoshta vlefshmėria e vizave pėr 5 vite dhe pas kėsaj, ndoshta Shqipėria do tė kualifikohet pėr programin e lėvizjes pa viza. Por deri mė tani ėshtė njė grup shumė i kufizuar, 34 deri nė 35 shtete, tė cilat kualifikohen tė lėvizin pa viza. Por ky hap do ta sjelli Shqipėrinė nė tė njėjtėn linjė me shumė vende tė tjera fqinje qė janė pak a shumė nė tė njėjtin nivel ekonomik-social tė zhvillimit." tha Arvizu. /albeu.com/ [You must be registered and logged in to see this link.]
avatar
WebStaf
Webmaster
Webmaster

Male
Numri i postimeve : 67
Age : 32
Vendndodhja : Tirane
Profesioni : Ne pune
Respektimi i Regullores :
Reputation : 0
Registration date : 08/08/2012

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi