Studentet Shqiptare

Qeveria pėrmbush angazhimin e saj

Shko poshtė

11122014

Mesazh 

Studenti-D@ri Qeveria pėrmbush angazhimin e saj
[You must be registered and logged in to see this image.]

Qeveria ka marrė masat pėr tė pėrmbushur angazhimin e saj pėr shlyerjen e borxheve tė akumuluara ndaj prodhuesve privat tė energjisė elektrike. Koorporata Elektroenergjitike Shqiptare (KESH) ka filluar likuidimin e njė pjese tė pagesave tė prapambetura tė HEC-eve.
Gjatė ditėve tė fundit ėshtė bėrė e mundur likuidimi i mbi 11 milion USD nga rreth 60 milion USD qė shkon detyrimi total i akumuluar qė prej muajit shkurt. Brenda Janarit tė vitit tė ardhshėm pritet qė Koorporata Elektroenergjitike tė mund tė shlyejė borxhet e 6-mujorit tė parė tė vitit 2014, ndėrsa brenda Prillit do tė likuidohen tė gjitha borxhet e akumuluara nga viti 2014.
Ndėrkaq, shlyerja e faturave koherente tė vitit 2015 do tė bėhet nė kohė, falė edhe njė mekanizmi monitorimi nė kuadėr tė projektit tė rimėkėmbjes sė energjisė elektrike, me synim mirėmenaxhimin e koorporatave dhe rritjen e likuiditetit nė sektor.
Pėr kėtė qėllim, do tė ndikojė pozitivisht edhe vendimi i marrė nga qeveria pėr tė sjellė ēmimin e blerjes sė energjisė prej prodhuesve privat nė parametrat e tregut, duke garantuar kėshtu vijimėsinė e pagesave tė rregullta dhe shmangien e akumulimit tė mėtejshėm tė borxheve.
avatar
WebStaf
Webmaster
Webmaster

Male
Numri i postimeve : 67
Age : 32
Vendndodhja : Tirane
Profesioni : Ne pune
Respektimi i Regullores :
Reputation : 0
Registration date : 08/08/2012

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi